WEB TASARIM HATALARI


Web tasarımını kurumsal bir web tasarım firması yerine, freelance çalışan birine, akrabaya ya da aile dostu bir bireye yaptırmak.

Bir kere göreceli olarak yüksek ücret ödeyerek sonuç elde etmek yerine, defalarca düşük ücret ödeyerek hiç sonuç elde etmemek.

Web uygulamalarını müşteri gözüyle ve onların ihtiyaç ve beklentilerini gözönünde bulunduracak şekilde değil, kendi gözüyle ve subjektif değerleriyle oluşturmak.

Arama motoru mantığını bilmemek ve sadece görsel güzelliğe önem vererek web sitesi yaptırmak.

İnteraktif ve fonksiyonel web sitesine önem vermemek.

Hedef kitle ve amaçlar analiz edilmeden "Benim de sitem var " diyebilmek için site kurmak

Ucuz ve yavaş hosting seçimi.

Domain alımı sırasında alan adının kendi adına tescil ettirilmesine dikkat etmemek

İnternet Reklamcılığına önem vermemek

İçerik ve Tasarım Hataları

Kullanıcılar sitenizin içeriğini çok kısa süre içerisinde anlayabilmeli.

Okunaksız, süslü ve çok düşük puntolu bir yazı tipi kullanılmamalıdır.

Flash öğeleri video ve müzik gibi medyaların aşırı kullanımı sitenin yüklenmesini etkilediğinden ziyaretçilerinizi sıkabilir.

Web sitesine iletişim bilgilerinin eklendiğinden emin olunmalıdır. Aksi takdirde geri beslemelerde problem çıkabilir

Anlaşılabilir bir site navigasyonuna sahip olunmalıdır. Ziyaretçiler istediklerine kolayca ulaşabilsin.

Sitenin tüm browser(tarayıcı)larda aynı şekilde görüntülendiğinden emin olun

Tasarlanan sayfaların altına fonksiyonel linkler koyun bu arama motorları açısından da faydalıdır.

Web sitenizde ürünlerinizi sergiliyorsanız ürünlerinizi doğru bir kategori, alt kategorilerde herkesin anlayacağı şekilde sitenize yerleştirin

Dilbilgisi ve Yazım hataları, çoğul ifadeler, alt tire ve tire işaretleri gibi sebepler yüzünden genelde arama motorları açısından optimizasyon ortadan kalkabilir. Site üzerindeki arama motoru botları amacına ulaşmıyorsa bu indekslenme açısından çok kötüdür.

Web sitenize giren ziyaretçiler yatay kaydırma çubuğundan(scroll) nefret ederler. Yatay kaydırma çubukları kullanıcıların monitör çözünürlüklerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Düşük çözünürlükteki sayfalarda çıkan yatay kaydırma çubukları ziyaretçilerin siteyi tam olarak görüntüleyememesine yol açabilir.

Tasarımda kullanılan bloklar çok sıkıcı ve içeriği okumayı engelleyicidir ve kullanıcıların çabucak siteyi terk etmelerine sebep olur. Herkes reklam için ve ya nedensiz açılan pop-up pencereden nefret eder.

Web siteleri e-mail adresleri istediği zaman kullanıcılar olumsuz tepki verirler. Spam olarak geri döneceği düşüncesi ile hiç kimse bir garanti verilmeden bu bilgilerini vermek istemez.

Web siteleri ziyaretçilerinden e-mail adreslerini istediği zaman kullanıcılara gizlilik politikasını açıklamalı ve bunların reklam için 3. şahıslara verilmediğini taahüt etmelidirler. Aksi takdirde spam olarak geri döneceği düşüncesi ile hiç kimse bir garanti verilmeden kişisel bilgilerini vermek istemez

Eğer alan adı(domain) çok uzunsa ziyaretçiler açısından bu negatif bir durumdur. Uzun site adlarında kullanıcı sitenin adını yazdığı zaman çıkmıyorsa %80 oranla ikinci kez denemeyacektir. Bu yüzden kısa ve anlaşılabilir bir domain site ziyaretçileri açısından önemlidir.