SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NASIL YAPILIR?


Son yıllarda sosyal medya kullanmayan kişilerin sayısı yok denecek kadar azdır. Bu yüzden sosyal medya yönetimi her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Sorusunun cevabını ise birçok kişinin merak ettiğini görüyoruz. Bir markanız varsa veya sosyal medya üzerinden ürün satışı yapmak istiyorsanız iyi bir sosyal medya profiline sahip olmanız gerekir ve özellikle bazı ayrıntılara önem vermelisiniz. İnternet dünyasında günlük ortalama olarak 1 milyar kişi çevrimiçidir. Bu kişilerin büyük bir bölümü ise direk sosyal medya hesaplarına giriş yapar. Bu noktada tanıtımınızı yapacağınız en iyi platformun sosyal medya olduğunu rahat bir şekilde görebilirsiniz

Sosyal medya yönetiminin yapılacağı esnada özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktaların yer aldığını görüyoruz. Bu noktalar şu şekildedir:

-Hedef kitlenin belirlenmesi: İlk etapta tam olarak ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlenmeniz gerekmektedir. Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin yaş aralığını, cinsiyetini, tam olarak nelerden hoşlandığını ve ilgi alanlarını tam olarak bilmelisiniz.

-İçeriklerin yönetimi: Sosyal medya hesaplarınızı etkin bir şekilde yöneterek arama motorları üzerinde bir tık yukarıya çıkabilirsiniz. Markanıza ait olan fotoğrafları en iyi şekilde paylaşmalısınız. İçerik yönetiminden vazgeçmemeniz çok önemlidir.

-Rakip analizi: Sosyal medyada en önemli unsurlar arasında rakiplerinizin analizini yapmakta yer almaktadır. Rakiplerinizin nasıl paylaşım yaptığını ve nasıl bir yol izlediğini iyi takip etmelisiniz.

–Reklamları kullanın: Birçok sosyal medya ağında reklam özelliği yer almaktadır. Markanıza ait olan ürünlerin reklamlarını yaparak daha fazla ön plana çıkarabilir ve daha fazla kişinin ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları

Sosyal medya yönetimi son derece profesyonellik isteyen bir durumdur. Bu yüzden birçok kişi kendisi yapmak yerine bu noktada profesyonel şekilde hizmet veren firmalar ile anlaşma yoluna gitmektedir. Markanızı ön plana çıkararak daha fazla kişiye ulaştırmak istiyorsanız bu konuda profesyonel olan kişilerden destek almanız gerekecektir. Sosyal medya yönetimi fiyatları ise sizin hizmet vereceğiniz alana ve hedeflediğiniz büyümeye göre değişiklik göstermektedir. Sosyal medya hesabınızın durumuna göre de sizlere sunulan ücret değişiklik gösterebilmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Sözleşmesi

Sosyal medya yönetimi sözleşmesi hazırlanacağı sırada sözleşmede yer alan maddeler kişinin veya markanın ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Hazırlanacak olan sözleşmede müşterinin marka tanıtımı için sunulacak olan hizmetlerin tanıtılması ve nasıl işleyeceği hakkında bilgi verilmesi gerekir. Çalışma şekli ve koşulların detaylı bir şekilde anlatılması bu evrede çok önemlidir. Hizmeti veren kurum müşteriyle tam bir işbirliği içerisinde çalışmalıdır. Kurum, müşterinin onayı olmayan herhangi bir işlem yapmamaya özen göstermelidir. Müşterilerin ise hizmetleri ve ürünleri hakkında firmaya bütün bilgileri ve verileri sağlaması gerekir. Bu şekilde firma dürüst ve doğru bir marka içeriği üretebilecektir. Bu noktalar baz alınarak hazırlanmış olan bir sözleşme sonrasında sorun yaşanma ihtimali çok düşüktür.